Kalendarz sezonowy

Krótko o tym jak to ważne jest by jeść sezonowo.

Botwinka

Botwinka

Pod tą nazwą występują młode liście i bulwy popularnego u nas buraka ćwikłowego, ale nazwa rośliny jest także nazwą najpopularniejszego przyrządzanego z niej dania, a mianowicie zupy. Wiosenna botwinka z posiekanych liści i korzeni botwiny zagotowanych w bulionie, który na końcu ewentualnie się zabiela, to jedna z najwspanialszych wiosennych zup.

Zobacz przepisy
Cebula dymka

Cebula dymka

Dymka to obiegowa nazwa młodej cebuli, o niewykształconych w pełni bulwach, zwykle przeznaczonej do sadzenia. Spożywa się zarówno cebulową część korzeniową, jak i szczypior. Dymka często występuje w kuchni dalekowschodniej, np. w zupach czy makaronach. Może też doskonale zbudować smak sosu na bazie jogurtu.

Zobacz przepisy
Cykoria

Cykoria

Cykoria blisko spokrewniona jest z kwiatami – należy bowiem do rodziny astrowatych. Wykorzystywana jest jako składnik kawy zbożowej oraz składnik sałatek. Charakterystyczny, łódeczkowaty kształt liści czyni je idealnymi do faszerowania i następnie serwowania jako tzw. finger food – przekąska, którą możemy zjeść na stojąco, bez użycia noża czy widelca.

Zobacz przepisy
Pietruszka nać

Pietruszka nać

Pietruszka jest rośliną korzeniową z rodziny selerowatych. W kuchni zastosowanie znajdują zarówno jej korzenie, jak i natka. Korzeń pojawia się w rosole i tradycyjnej sałatce majonezowej, można też robić z niego puree. Natka to tradycyjny dodatek do zup i innych potraw, może też służyć jako samodzielna baza lekkiej sałatki.

Zobacz przepisy
Rabarbar

Rabarbar

Rabarbar to przedmiot sporu o to, czy zaliczyć go do warzyw czy owoców. Niezależnie od tej klasyfikacji w kuchni daje wiele możliwości. W smaku jest kwaskowaty niczym cytryna. Jako roślina nie jest zbyt wymagający, dlatego sprawdzi się w każdym ogrodzie. Do niedawna kojarzony był z orzeźwiającymi kompotami przygotowanymi na jego bazie, dżemami bądź jako składnik ciast owocowych. Dzisiaj zaczyna pojawiać się także w towarzystwie mięs – zwłaszcza dziczyzny, ale także ryb.

Zobacz przepisy
Roszponka

Roszponka

Roślina z rodziny kozłkowatych o używanych w sałatkach liściach, które mają raczej neutralny, orzechowy smak. Jest bardzo wartościowym warzywem – zawiera związki mineralne żelaza, a także witaminę A i C. Wśród dawnych ludowych nazw tego warzywa pojawiają kozłek, sałatka, rapontyka, rapunkuł czy raszpanka.

Zobacz przepisy
Szczypiorek

Szczypiorek

Roślina z rodziny czosnkowatych, szeroko rozpowszechniona na całej kuli ziemskiej. Bardzo dobrze komponuje się z potrawami na bazie jajek, rybami oraz nabiałem – jak jogurt, serek wiejski czy ser biały.

Zobacz przepisy
Szparagi

Szparagi

Byliny z rodziny szparagowatych występują w trzech kolorach: zielonym, białym i różowym, przy czym jest to ta sama roślina, różni się wyłącznie sposobem uprawy. Szparagi białe i różowe rosną bez dostępu światła słonecznego w kopcach, szparagi zielone zaś nad powierzchnią gruntu. Szparagi to doskonały składnik tart, zup i sałatek – świetnie komponują się także z jajkami.

Zobacz przepisy