Kalendarz sezonowy

Krótko o tym jak to ważne jest by jeść sezonowo.

Brukselka

Brukselka

Roślina z rodziny kapustowatych. Jej wyrazisty smak i mocny zapach podczas gotowania sprawiają, że ma tylu zagorzałych fanów, co przeciwników. Warto eksperymentować z brukselką – zamiast tradycyjnie podawać ją z wody, zaserwować np. w sosie pomidorowym z dodatkiem czarnych oliwek i anchois albo w zapiekance z serem i mięsem mielonym.

Zobacz przepisy
Burak

Burak

Buraki stanowią jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce – przede wszystkim jako podstawowy składnik barszczu oraz tarte, podawane jako dodatek do potraw. O burakach po raz pierwszy wspomina dokument ze starożytnej Babilonii, dziś uprawiane są masowo na całym świecie. Obok tradycyjnej ćwikły z chrzanem polecamy pieczenie buraków tak, by zachowały jędrność, z dodatkiem soli, miodu i octu balsamicznego.

Zobacz przepisy
Cykoria

Cykoria

Cykoria blisko spokrewniona jest z kwiatami – należy bowiem do rodziny astrowatych. Wykorzystywana jest jako składnik kawy zbożowej oraz składnik sałatek. Charakterystyczny, łódeczkowaty kształt liści czyni je idealnymi do faszerowania i następnie serwowania jako tzw. finger food – przekąska, którą możemy zjeść na stojąco, bez użycia noża czy widelca.

Zobacz przepisy
Jarmuż

Jarmuż

Ta odmiana kapusty jest jedną z najdłużej wykorzystywanych przez ludzi w celach gastronomicznych. Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Choć u nas na długo odszedł w zapomnienie, jarmuż wraca teraz na polskie stoły i do restauracji. Jego liście są stosunkowo grube, wymagają więc solidnego zblanszowania – przy tym spożywany może być jak szpinak, np. z jajkiem czy czosnkiem.

Zobacz przepisy
Pigwa

Pigwa

Pigwa jest gatunkiem rośliny z rodziny różowatych pochodzącą z obszarów Azji i Afryki. Owoce żółtego koloru przypominają kształtem gruszkę, ale w odróżnieniu od niej są bardzo kwaśne, suche i cierpkie. Z tego powodu nazywana jest często „polską cytryną” i tę, z powodzeniem zastępuje w herbacie. Pigwa jest dobrym źródłem witaminy C. W swoim składzie zawiera również pektyny, żelazo, miedź, bor, nikiel, glin, mangan, kwasy organiczne i olejki eteryczne. Świetnie nadaje się do powideł, syropów, dżemów, kompotów i farszów. Używa się jej również przy produkcji win, likierów oraz nalewek zwanych „pigwówką”.

Zobacz przepisy
Szpinak

Szpinak

Szpinak jest rośliną z rodziny kosmowatych, ale przede wszystkim dawnym postrachem szkolnych stołówek. Rozgotowana, mdła breja, w postaci której zwykle serwowano to niedoceniane warzywo to nie jest szczyt możliwości szpinaku. Sekret polega na tym, by go nie rozgotowywać – umyty szpinak wystarczy wrzucić na patelnię z oliwą i dusić przez kilka minut, aż stanie miękki. Młode liście można spożywać na surowo w sałatce.

Zobacz przepisy
Żurawina

Żurawina

Żurawina to ciągle jedna z tych tajemniczych roślin, których niezwykłe właściwości ciągle odkrywamy. Owoce są małe, intensywnie czerwone, kwaśne po rozgryzieniu. To sprawia, że częściej wolimy ją już przetworzoną, bowiem w sokach, konfiturach czy kompotach smakuje wybornie. Odnajdzie się doskonale w towarzystwie serów, mięs, jako składnik sałatek, czy deserów. Warto po nią sięgać jak najczęściej, bo w małych owocach kryje się witaminowa bomba.

Zobacz przepisy